O dřevu

Dřevěné podlahy jsou velmi rozšířeným typem podlahovin. Je tomu tak zejména proto, že dřevo jako přírodní materiál vyvolává v člověku pocit tepla, pohodlí a harmonie. Pocit tepla je způsoben nízkou tepelnou vodivostí, takže bosou nohou vnímáme dřevěnou podlahu jako příjemně teplou. Další výhodou dřevěné podlahy je její pružnost, zejména v případě, kdy je podlaha pokládána na rošt. Takovéto provedení šetří klouby a svaly a zamezuje jejich předčasné únavě a opotřebení. Pomocí moderních technologií povrchové úpravy dřevěných podlah – lakování a olejování, je zaručena také vysoká mechanická odolnost jejich povrchu proti otěru a poškrábání.

Dřevo jako přírodní materiál je citlivé na vlastnosti prostředí, ve kterém se nachází. Největší vliv na dřevo má teplota prostředí a relativní vlhkost vzduchu prostředí. Každé teplotě a relativní vlhkosti vzduchu odpovídá určitá vlhkost dřeva. Pokud se dřevo nachází v prostředí se stálými parametry, ustálí se po určité době obsah vlhkosti na hodnotě rovnovážné vlhkosti. S přijímáním a vydáváním vlhkosti jsou svázány rozměrové změny dřeva – bobtnání a sesychání.

Tvrdost

Trvanlivost podlahy je svázána s tvrdostí dřeva. Čím tvrdší je dřevo, tím menší je riziko mechanického poškození. Tvrdost dřeva je určena jeho hustotou, když pod pojmem hustota se rozumí podíl mezi hmotou dřeva a jeho objemem. Dřevní hmota se skládá z pórů a stěn, které je obklopují. Hustotu pórů a stěn ovlivňuje prostředí, ve kterém strom roste. Takže například severská bříza, rostoucí v chladném podnebí, je z hlediska hustoty dřeva velmi odlišná od břízy rostoucí v mírném klimatickém pásu.

Tepelná vodivost

Poměrně nízká tepelná vodivost podlahy je odpovědná za příjemnou tepelnou pohodu při chůzi naboso. Nízká tepelná vodivost masivní dřevěné podlahy však představuje, ve srovnání s jinými podlahovinami, nevýhodu při použití podlahového topení.

Dubové dřevo

je nažloutle hnědé, s výraznou kresbou a vytváří seriózní rámec pro každý styl zařízení. Dub je nadčasový, překoná každou módní vlnu a ještě k tomu nenabobtnává, je odolný vůči opotřebení.

Jasanové dřevo

je krásně strukturované, bledožluté až načervenale hnědé, podle třídění. Poskytuje mnoho barevných a strukturálních odstínů. Jasanové dřevo je houževnaté, elastické a odolné proti opotřebení.

Bukové parkety

jsou světlé, uklidňující a teplé s načervenalým barevným odstínem. Podlaha je spíše diskrétnější a je velmi vhodná do prostorů, ve kterých má tón udávat zařízení a stěny. Bukové dřevo silněji než ostatní druhy reaguje na změny klimatických podmínek v místnosti a vlhkost.

Javor kanadský

je velmi světlý a na základě jemných, nahnědlých letokruhů působí velmi atraktivně.

Javor evropský

je světlé, atraktivní dřevo s velmi decentní kresbou.

Olše

je načervenale bílé až zlatočervené dřevo s decentní strukturou, která je prostoupena většinou malými červenohnědými vrůsty.|Poměrně měkké dřevo.

Eukalyptus jarrah

je načervenalé tmavé, tvrdé eukalyptové dřevo. Parketová podlaha působí exkluzivně a stylově. Jednotlivé lamely se střídají od syté červenohnědé barvy až po lososovou. Jarrah není tropické dřevo, pochází z lesů obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem v Austrálii. Velmi tvrdé.webarchitect eBRÁNA